OpenHour Chameleon to samodzielne centrum multimedialne, które po podłączeniu od odbiornika TV lub systemu kina domowego zapewni dostęp do aplikacji i materiałów multimedialnych pobieranych z internetu oraz z nośników lokalnych.
Urządzenie zbudowano w oparciu o wydajny cztrerodzeniowy procesor w architekturze ARM (RockChip RK3288). Za grafikę odpowiada jeden z najbardziej wydajnych układów graficznych stosowanych w tego typu urządzeniach (szesnastordzeniowy Mali T764 ze wsparciem dla 3D), pozwalający na uzyskanie rozdzielczości 4K i dekodowanie materiałów wideo w formacie HEVC.
Głównym systemem kontrolującym pracę całości jest Android oraz specjalnie zmodyfikowana wersja systemu Kodi. System operacyjny uruchamiany jest z karty pamięci dając możliwość łatwej wymiany wersji, a także łatwego uruchomienia innej wersji systemu. Urządzenie posiada dwa porty USB do podłączenia pamięci zewnętrznych, czytnik kart pamięci microSD (dla danych użytkownika), złącze LAN 1Gbit. Podłączenie do sieci bezprzewodowej WiFi oraz BlueTooth dostępne jest w opcji.
OpenHour Chameleon został bardzo dobrze zoptymalizowany pod względem wydajności, producent oferuje kilka autorskich aplikacji, które zapewniają odtwarzanie materiałów 3D, także BD 3D oraz nagrań w rozdzielczości 4K i obsługę kodowania h265 (HEVC). Urządzenie oferuje oczywiście cały szereg udogodnień, aplikacji i rozszerzeń, które możemy znaleźć w systemie Android, jest dostęp do marketu Google Play, jest dostępna specjalnie przygotowana (zoptymalizowana) wersja system XBMC/Kodi o nazwie SPMC.
Unikalną cecha urządzenia jest to, że system operacyjny startuje z karty pamięci. Z boku obudowy Chameleon ma dodatkowe gniazdo na systemową kartę pamięci. Nie ma więc możliwości uszkodzenia systemu przez modyfikacje czy eksperymenty z oprogramowaniem. Można mieć kilka kart z różnymi konfiguracjami. Producent zapowiedział wypuszczenie systemu bazującego na linuksie, bez nadbudowy Androida, w połowie roku 2015 udostępniona została pierwsza, odchudzona wersja systemu Ubuntu o nazwie Lubuntu (więcej na lubuntu.net). W zestawie z urządzeniem znajduje się karta pamięci z systemem Android.
Obudowa urządzenia jest w całości metalowa, chłodzona pasywnie. Sieć LAN działa w standardzie Gbit, łączność WiFi i BlueTooth jest dostępna dzięki opcjonalnemu adapterowi USB. Urządzenie ma dwa czytniki kart pamięci - dla kart z systemem operacyjnym (standardu SD) oraz dla kart z danymi użytkownika (standard microSD). Użytkownik ma dostępne także dwa porty USB oraz dodatkowy port slave/otg do dostępu do karty pamięci. W zestawie jest standardowy pilot na podczerwień, opcjonalnie dostępny jest także pilot z klawiaturą oraz myszką.
Dodaj komentarz